Porovnávací test magazínu Wheels

The article was typed by Matthew Woolard
Information from magazine Wheels 1/1973
Translation to Czech language by V.Špác and M.Šípová

Cortina FOUR a Cortina SIX

Čtyřválec a dva šestiválce

         Čtyřválcová Cortina, šestiválcová Cortina a Falcon - tyto vozy, pokrývající 80 procent širších vrstev v Austrálii a upevňující Fordovu silnou pozici na trhu, soupeří mezi sebou o "Number One" na trhu.
         Fordovy modely Cortina a Falcon nesoutěží jen s konkurenčními auty ostatních výrobců, ale také mezi sebou. Určení těchto modelů na trhu se v mnoha směrech (třeba v ceně a výkonu) překrývá a proto Ford soupeří s ostatními výrobci o každý zákazníkům dolar.

         Pojďme se tedy podívat, jak moc jsou si tyto modely podobné nebo rozdílné. V první řadě záleží na tom, co přesně sledujeme, protože je zde hodně věcí k porovnávání. Tyto náměty nás napadly během týdne testů strávených se čtyřválcovou Cortinou, šestiválcovou Cortinou a Falconem.

         První auto - čtyřválcová Cortina měla jednoduchý a přehledný dvojlitrový OHC motor. U šestiválcových Cortin je stále brzy na spekulace jaká z nabízených alternativ je nejlepší kombinace objem motoru/druh převodovky. Každopádně naše druhé auto - šestiválcová Cortina měla motor 250 cid (4089 ccm) a čtyřstupňovou převodovku s ručním řazením. Stejný řadový šestiválec 250 cid (4089 ccm) a čtyřstupňovou ruční převodovku mělo také naše třetí testované auto - Falcon Hardtop.

CENY

         Základní model L čtyřválcové Cortiny stojí AUS$2590 s motorem 1600 OHC a za příplatek AUS$85 dostanete motor 2000 OHC.
         Myslíme si však, že model OHC 2000 L za AUS$2675 lze prakticky považovat za standard, protože motor 1600 ccm má prakticky nulovou prodejnost. Menší motor má podstatně menší výkon a možná nepatrně menší spotřebu. Když si však vezmeme poměr cena/výkon, je každopádně motor 2000 lepší koupě.
         Když si připlatíte dalších AUS$140 můžete mít za AUS$2815 luxusní verzi XL s motorem 2000. Tím to samozřejmě nekončí. Dále můžete utratit spoustu peněz za všelijaké sportovní a módní doplňky, které jsou k dispozici.
         V zásadě je však ale luxusní Cortina 2000 XL jen o AUS$80 levnější než základní šestiválcový model L s motorem 200 cid (3273 ccm) a třístupňovou ruční převodovkou prodávaný za AUS$2895. Samozřejmě také u šestiválcové verze můžete mít za příplatek AUS$140 luxusní verzi XL, která vás tedy vyjde na AUS$3035 a je tedy o AUS$15 dražší než nejlevnější verze Falcon 500 Sedan se stejným motorem a převodovkou.
         Dalším na řadě je Falcon 500 Hardtop. Ten je o AUS$175 dražší než Sedan, avšak celková cena AUS$3195 zahrnuje luxusní koberce a seřiditelná opěradla, které jsou normálně u verze Sedan za příplatek AUS$121.

CELKOVÝ POHLED

         Karoserie Falconu je z venku o 19 palců (48.3 cm) delší a o 7 palců (17.8 cm) širší oproti Cortině, avšak rozdíly uvnitř jsou minimální. Falcon má totiž širší dveře a větší převisy vpředu a vzadu auta. U Falcona, který má o 9.5 palců (24.1 cm) větší rozvor, je také vnitřní prostor zmenšen rozložením pedálů dosti dozadu a umístěním zadního sedadla dále dopředu od zadní nápravy. Také přední sedadla jsou dosti tlustá. Takže ve výsledném prostoru uvnitř auta nabízí větší Falcon jen o něco málo palců více prostoru pro ramena a na zadních sedadlech pro nohy.

         Když bychom měli porovnat řízení obou modelů, Cortina vychází v tomto aspektu o něco lépe, protože její celkově lépe navržené tvary umožňují lepší přehled, manévrování a parkování. Z Cortiny je také lepší výhled všemi směry. Když sedíte uvnitř Falconu cítíte, že jde o velmi velké auto. Tento dojem je o to silnější u modelu Hardtop, protože u něho jsou kratší boční okna a znatelně menší výhled ze zadní části vozu.

         Ráno v 6:00 hodin před výjezdem jsme zjistili, že zadní okno u Falcona Hardtop je zamlžené. Schválně jsme ho neotřeli, abychom zjistili za jak dlouho se okno samo odmlží. Ani po ujetí 50 mil (přes 1 hodinu jízdy) do Castlereagh se zadní okno při jízdě se staženými bočními okny samo neodmlžilo.

         U Cortiny jsme přišli na to, že kdyby se přední sedadla zvedla o 1 palec (2.5 cm) výše nad podlahu, výrazně by to zlepšilo výhled ven z vozu. Toto nepatrné zvednutí sedadel by nijak neovlivnilo místo pro hlavu ani u vysokých řidičů a výrazně by se tím zlepšil výhled před a okolo přední haubny.

         Ford tvrdí, že Cortina byla přepracována do standartu většího modelu Falcon, ale my se o tom teď zkusíme sami přesvědčit. I když ne o moc, Falcon působí celkově o něco masivnějším a bytelnějším dojmem než Cortina, která pokulhává v některých detailech a kvalitě zpracování. Třeba rámečky kolem otvíraní dveří zevnitř neustále vypadávali, držadla dveří nám přišli špatně umístěné a dosti nemotorné. Při otvíraní dveří zevnitř si můj čtyřletý syn bolestivě skřípnul prst o otvírací mechanismus. Také jsme po dešti odstraňovali vodu z auta kvůli špatně těsnícímu těsnění kolem oken.

         Může nás dvojlitrová Cortina vážně potěšit ? Při našem posledním setkání s dvojlitrem jsme se přesvědčili o častých rozdílech ve výkonnosti OHC motoru, o kterých jsme již předtím párkrát slyšeli. Když jsme poprvé testovali motor 2000 OHC (v listopadu 1971), zjistili jsme, že motor je opravdu hodně výkonný; jednoduše vynikající. Pro ukázku - čtvrt míle z klidu auto zajelo s tímto motorem za 17.2 sekund a nejvyšší rychlost byla bezmála 110 mph (177 km/h). Současný testovaný kousek s najetými 4000 mílemi (6440 km) na tachometru však nebyl zrovna v takové kondici. Poprvé jsme nemohli zajet čtvrt míle pod 20 sekund a sotva jsme dosáhli maximální rychlosti 90 mph (144 km/h ). Nakonec jsme zjistili, že zkoušené auto mělo natočeno nasávání vzduchu u filtru v poloze "Winter - Zima", tedy přímo k výfukovému potrubí. Chtěli jsme toto nasávání nastavit do správné polohy, ale bylo volné a protáčelo se. Odstraněním vzduchového filtru úplně jsme uspokojivého výsledku však stejně nedosáhli, protože výsledný čas na čtvrt míle se prakticky nezměnil. Poslali jsme tedy auto na seřízení a na opravu vzduchového filtru. Po návratu auta jsme sice dosáhli hodnot z výkonnostních tabulek, avšak s příšerným úsilím. Stále jsme se však nemohli přiblížit naměřeným hodnotám u dříve testovaných aut a to potvrdilo teorii o výkonu dvojlitrového OHC motoru kus od kusu.
         Na druhou stranu Šestiválcová Cortina nikdy neselhala v dosažení předepsaných výkonnostních hodnot. Hodnoty ukazují šestiválcovou Cortinu jen o něco málo svižnější a rychlejší než je Cortina čtyřválcová, ale je to dáno spíše tím, že šestiválcová Cortina je více vytrvalostní běžec než krátkodobý sprinter.
         Jak se dalo očekávat, čtyřrychlostní Falcon 250 je pomalejší než šestiválcová Cortina se stejným motorem. Falcon je handicapován větší váhou a větší přední plochou - a tím odporem. I tak to není žádná ostuda, protože výkonnostní hodnoty jsou u Falcona srovnatelné s jinými auty jeho rozměrů a váhy.

         Při jízdě na otevřených silnicích jasně vyhrává šestiválcová Cortina. Čtyřválcová Cortina sedí nejlépe ze všech třech aut a chová se nejlépe při všech možných situacích, které mohou řidiče při řízení potkat avšak na delší jízdy nemůže nic nahradit klidně broukající šestiválec v šestiválcové Cortině. Falcon, ačkoli velice dobrý na auta jeho rozměrů a váhy, není tak přesvědčivý jako Cortina, hlavně při rychlé jízdě na průměrných silnicích. Pomalé a nekorespondující řízení bere radost z jízdy na klikatých cestách.
         Na rovných špinavých silnicích Falcon reaguje velmi dobře. Cortina je na tom v těchto podmínkách také dobře, ale její reakce mají tendenci být zbrklé a vyžadují více řidičovy koncentrace.
         Řízení všech tří aut je na hrubých nerovných silnicích mizerné. K chabé omluvě Falcona je nutné říct, že je na tom na nerovnostech o něco málo lépe než Cortina.
         Na silně nerovném a kostrbatém povrchu je řízení všech aut příšerné. Jejich řízení divoce přeskakuje přes svraštění, závěsy kol jsou hlučné, kola odskakují a naprosto nekopírují nerovnost. Nedokážete předem říct, zda-li to bude předek nebo zadek auta, který vám uskočí při projíždění kostrbatých zatáček.
         Řeči o tom, že šestiválcová Cortina bude Fordova zbraň v budoucnu pro rallye závody, jsou jen zbožná přání.

Cortina FOUR a Cortina SIX

EKONOMIKA PROVOZU

         Panel pro měření spotřeby nám nyní bude vyprávět příběh. Během několika jízd při těch samých podmínkách pro všechny auta měla čtyřválcová Cortina vždy o něco menší spotřebu než oba šestiválce. Z druhého pohledu to vyhrál Falcon, který měl spotřebu nejvyšší.
         Spotřeba obou Cortin byla měřena třikrát na cestách, které zahrnovali město, předměstí, rychlostí silnice, obvyklé hlavní tahy, venkovské silnice a špatné i dobré štěrkové cesty. Zvítězila čtyřválcová Cortina před Cortinou šestiválcovou, která byla zase o něco ekonomičtější než Falcon s tím samým motorem a převodovkou jaké měla šestiválcová Cortina.

První zkouška: Obě Cortiny urazily 69 mil (111 km). Kolem 20 mil (32 km) vedlo přes předměstí. Cesta zahrnovala středně rychlou až rychlou jízdu po dobrých silnicích z asfaltu a převážně po rovině.

Cortina 2000 OHC 12.35 litrů 11.12 l / 100 km
Cortina 250 SIX (4089 ccm) 13.48 litrů 12.15 l / 100 km

Druhá zkouška: V této druhé zkoušce urazila šestiválcová Cortina 109 mil (175 km) zatímco dvojlitrová OHC Cortina jela objížďkou a urazila tedy 126 mil (203 km). Středně rychlá jízda vedla přes silnice dobré i špatné kvality - něco byly dobré rovné štěrkové silnice a něco velmi nerovné.

Cortina 2000 OHC 24.88 litrů 12.26 l / 100 km
Cortina 250 SIX (4089 ccm) 24.70 litrů 14.11 l / 100 km

Třetí zkouška: Ve třetí zkoušce byly Cortiny doprovázeny na jejich 52 mil (84 km) dlouhém výletě Falconem. Cesta zahrnovala část městského provozu a poté jízdu po hlavní silnici rychlostí 50 - 55 mph (80 - 88 km/h).

Cortina 2000 OHC 8.58 litrů 10.21 l / 100 km
Cortina 250 SIX (4089 ccm) 9.08 litrů 10.81 l / 100 km
Falcon 250 SIX (4089 ccm) 9.53 litrů 11.35 l / 100 km

ZÁVĚR

         A tady to je. Tři auta, v mnoha ohledech si velice podobná, avšak rozdílná zároveň. Největším rozdílem je pravděpodobně jejich charakter a zaměření.
         Čtyřválcová Cortina je v základě nejlepší auto na každodenní ježdění - relativně lehké a mrštné se sportovním nádechem a nízkou spotřebou.
         Falcon je, jak bychom mohli očekávat, typické australské rodinné auto. Jízdní vlastnosti na velmi nerovným silnicích nejsou brilantní, ale přímo špatné také nejsou. Bežné auto pro bežné lidi.
         Čím déle a déle jsme jezdili se šestiválcovou Cortinou na dobrých silnicích, tím více jsme si ji oblíbili. Šestiválcová Cortina se pohybuje někde mezi čtyřválcovou Cortinou a Falconem a má z obou to nejlepší. Šestiválcovou Cortinu ocení jak každodenní řidič tak řidič nadšenec.


Vytvořeno pro Ford Cortina Mk3 Czech Website, 02/2002