Jak s bezolovnatým benzínen na naších motorech
Článek je volný...hodně volný překlad z katalogu BURTONPOWER.

Cosworth YB motory: Všechny hlavy používané na těchto motorech maji tvrzené sedla, avšak motory s modrou a zelenou hlavou jsou určeny pro použití 95 oktanového benzínu. Motory s červenou hlavou a všechny modifikované motory musí používat 97/98 oktanového benzínu.

CVH motory: bezolovnatý benzin je možné použít do 12/84 pokud maji značku "LPG" nad 1 výfukovým vývodem. Od 10/85 jsou vyraběny pro použití bezoolovnatého benzínu.

DOHC 8/16v motory: všechny jsou určeny pro použití bezolovnatého benzínu.

Essex V6 motory: všechny jsou určeny pro použití olovnatého benzínu.

SOHC Pinto motory: všechny motory po 1/89 jsou určeny pro použití bezolovnatého benzínu. Ostatní jenom pokud mají poblíž svíčky na 4-tem valci značku:
1.6l - M,MM nebo N,NN
1.8l - S,SS
2.0l - P,PP nebo R,RR

Cologne V6 motory: 2.4 a 2.9 jsou určeny pro použití bezolovnatého benzínu. 2.3 a 2.8 jenom pokud mají uprostřed hlavy na výfukové straně značku:
2.3l - B nebo F
2.8l - D nebo E

X/Flow a Pre-X/Flow motory: všechny jsou určeny pro použití olovnatého benzínu.

 

Proč starší motory nemůžou používat bezolovnatý benzín....
Největší problém s použitím bezolovnatého benzínu na starých motorech je "zatloukání ventilů".
Bez použití ochranného aditiva které původně zajištoval olovnatý benzín, narážení ventilu do nechráněného sedla při teplotě cca.650 st.celsia zapříčíní že ocelové částečky sedla jsou "spečeny" na hranách ventilu. pokud tento stav přetrvává dochazí k vytrhávaní sedla a výfukový ventil se propadá stale hlouběji. Často se stává že po několika tis. kilometrů je motor poškozený.